Kategorie 2020

Piva lze v degustační soutěži České a moravské pivní koruny 2020 přihlásit do sedmnácti kategorií:

1 – světlé výčepní pivo / pale bohemian session lager

2 – tmavé výčepní pivo / dark bohemian session lager

3 – světlý český ležák /

4 – tmavý český ležák

5 – světlý ležák s novými odrůdami chmele

6 – vídeňský ležák

7 – světlý speciál / strong pale bohemian lager

8 – polotmavý speciál/ strong brown bohemian lager

9 – tmavý speciál / strong dark bohemian lager

10 – pšeničné pivo / weizen

11 – pale ale

12 – IPA

13 – double IPA

14 – porter / stout

15 – Imperial Stout

16 – ochucená piva

17 – nealkoholické pivo

 

 

1 České světlé výčepní pivo

(session Bohemian pale lager)

 • barva 6 až 14 EBC
 • alkohol 3 až 4,2 %
 • hořkost 15 až 25 IBU

spodně kvašené pivo

Nejedná se o mezinárodně respektovaný pivní styl. Česká právní norma pro něj stanovuje rozmezí 7,00 až 10,99 % extraktu původní mladiny. Od ležáku jej odlišuje nižší plnost i hořkost. Rozdíly v barvě a řízu jsou naopak minimální. Typická je vysoká pěna. Světlé výčepní pivo má být především vyvážené se zřetelnou sladovou vůní, tóny chmele a slabě i čerstvých kvasnic. Hořkost nižší střední se projevuje především v doznění piva. Diacetyl se nepovažuje za vadu, pokud nepřekročí nízkou hranici. Toleruje se nefiltrovaná i filtrovaná verze.

Typická vlastnost: Charakteristický znakem je vzájemná vyváženost sladové chuti a nižší chmelové hořkosti, což podporuje vysokou pitelnost piva. Plnost je nižší střední.

2 České tmavé výčepní pivo

(session Bohemian dark lager)

 • barva více než 60 EBC
 • alkohol 3 až 4,2 %
 • hořkost 15 až 20 IBU

spodně kvašené pivo.

Česká právní norma pro něj stejně jako u světlého výčepního piva stanovuje rozmezí 7,00 až 10,99 % extraktu původní mladiny. Tmavé výčepní pivo má nižší střední plnost. Vůně má původ především ve sladu, který překrývá tóny chmele. Díky mnichovským a dalším speciálním sladům je stejně jako v chuti kávová, popřípadě čokoládová. Pražená příchuť je možná pouze nízká. Nižší střední hořkost se projevuje především v doznění piva. Diacetyl se nepovažuje za vadu, pokud nepřekročí nízkou hranici. Toleruje se nefiltrovaná i filtrovaná verze.

Typická vlastnost: Charakteristický znakem se stala vyváženost sladové chuti, která nesmí být příliš sladká. Požaduje se velmi dobrá pitelnost piva. Plnost je nižší střední.

3 Český světlý ležák

(Bohemian style pale lager) 

 • barva 6 až 16 EBC
 • alkohol 4,3 až 5,2 %
 • hořkost 25 až 40 IBU

Spodně kvašené pivo.

Pivo vařené dekokčním způsobem na jeden až tři rmuty s dlouhou délkou ležení. Přípustná je filtrovaná i nefiltrovaná verze. Barva se pohybuje od sytě žluté až po tmavě zlatou. Žádoucí je vysoká a hustá pěna. Intenzita vůně nižší střední až střední. Skládá se z aromatického chmele českého původu, sladu, esterů. Nesní obsahovat nové odrůdy chmelů. Toleruje se velmi nízká úroveň diacetylu. DMS a další cizí chutě nežádoucí. Chuť musí být vyvážená, hořkost je střední až vyšší střední, sladěná s plností a sladovým charakterem těla. Hořkost nesmí být ulpívající. Chmelení za studena je možné pouze s klasickými odrůdami českého chmele. Z pohledu české právní normy se ležák obecně definuje rozmezím extraktu původní mladiny 11 až 12,99 %.

Typická vlastnost: Od zahraničních ležáků se odlišuje střední až vyšší střední plností, která musí být dobře vyvážená s nasládlou čistě sladovou chutí a ušlechtilým hořkým dozněním. Plnost nesmí být nižší než střední. Hořkost nesmí snižovat vysokou pitelnost. Použití chmelení za studena s novými odrůdami chmelů vyřazuje vzorek z kategorie.

4 český tmavý ležák

(Bohemian style dark lager)

 • barva více než 60 EBC
 • alkohol 4 až 5,5 %
 • hořkost 20 až 30 IBU

Spodně kvašené pivo

Pivo tmavé až černé barvy představuje původní český styl. Na­bízí vyšší hořkost než tmavá mnichovská piva. Tomu musí odpovídat i vyšší pl­nost. Tmavý ležák má nižší říz než světlý. Vůně čokoládová, kávová bez výrazně pražených tónů. Toleruje se velmi nízká úroveň diacetylu, přirozenou součástí jsou estery a ovocné příchutě. V chuti karamel, ale spíše čokoláda a káva.

Typická vlastnost: Sladká chuť nemá být dominující, ale opět vyvážená. Plnost musí být minimálně střední. Vyžaduje se dobrá pitelnost.

5 světlý ležák s novými odrůdami chmele

(pale lager with new hops)

 • barva 6 až 25 EBC
 • alkohol 4,3 až 5,4 %
 • hořkost 25 až 60 IBU

Spodně kvašené pivo

Z pohledu české právní normy ležák obecně definuje rozmezím extraktu původní mladiny 11 až 12,99 %. Barva světle zlatá, jantarová až mědi. Vyžaduje se vysoká a hustá pěna. Toleruje se filtrovaná nebo nefiltrovaná verze. Původ vůně je z chmele. Intenzita musí být minimálně střední až vyšší střední. Obsahuje škálu vůní s použití nových odrůd chmele především amerického původu. Od různých citrusových plodů, dále pinie, borovicové, zemité a bylinné příchutě. Vůně by měla vybízet k napití. Tělo piva musí být dostatečně sladově plné, aby bylo vyvážené s masivním hořkým dozněním. Doznívání musí být dlouhé a minimálně vyšší střední až vysoké.

Typická vlastnost: I když tomuto stylu piva dominují chmelové vůně a hořkost, tyto vlastnosti musí být dostatečně vyvážené, aby příznivě ovlivňovaly dobrou pitelnost piva.

 6 Vídeňský ležák

(Vienna lager)

 • barva 24 až 52 EBC
 • alkohol 4,9 až 5,4 %
 • hořkost 18 až 24 IBU

Spodně kvašené pivo

Polotmavý ležák jantarové až světle hnědé barvy. Má střední plnost, sladové tělo vyniká jemností a vyvážeností. Chuť pochází především ze sladu a převládá v ní nugát, sušenky, naopak náznak poražených sladů, kávy nebo čokolády najdeme pří­padně ve velmi malém množství. Diacetyl a další cizí vůně a chutě nejsou přípustné. Hořkost v doznění je nízká.

Typická vlastnost: Jde o pivo, kde chuťové vlastnosti určuje především slad. Plnost musí být střední, vyžaduje se přísnější dodržování chuťové charakteristiky původního stylu.

7 světlý silný ležák

 • barva 8 až 20 EBC
 • alkohol minimálně 5 %
 • hořkost 25 až 50 IBU

Spodně kvašené pivo

Podle vyhlášky Ministerstva zemědělství ČR, která má podobu zákonné úpravy platné do 30. listopadu 2018, což je doba před vyhlášením pravidel naší soutěže pro rok 2919, se jedná o speciální pivo. Aktuálně je označované jako silné a extrakt původní mladiny má nejnižší hodnotu 13 %.

Barva zlatá až sytě zlatá. Vysoká pěna. Toleruje se filtrovaná i nefiltrovaná verze.

Musí mít minimálně střední nebo vyšší střední plnost. Sladové tělo musí být dobře vyvážené se střední hořkostí. V chutě nesmí převládat sladkost, nesmí mít obilné příchutě. Vyšší obsah alkoholu nesmí dominovat, ale musí být opět vyvážený tak, aby celkový dojem podporoval dobrou pitelnost. Chmelová vůně může být výrazná s kvasničnými, ovocnými a esterovými tóny. Přípustná je velmi nízká úroveň diacetylu, DMS je nežádoucí.

Typická vlastnost: Tato kategorie nepředstavuje vyhraněný a detailně charakterizovaný styl piva. Jde o pivo, kde chuťové vlastnosti určuje kombinace sladu a chuti. Plnost musí být minimálně střední, nejdůležitější je vyváženost sladové chuti z hořkostí bez výraznější přítomnosti alkoholu.

8 polotmavý silný ležák

 • barva 24 až 52 EBC
 • alkohol minimálně %
 • hořkost 18 až 35 IBU

Spodně kvašené pivo

Podle vyhlášky Ministerstva zemědělství ČR, která má podobu zákonné úpravy platné do 30. listopadu 2018, což je doba před vyhlášením pravidel naší soutěže pro rok 2919, se jedná o speciální pivo. Aktuálně je označované jako silné a extrakt původní mladiny má nejnižší hodnotu 13 %.

Barva jantarová až světle hnědá. Vysoká pěna. Toleruje se filtrovaná i nefiltrovaná verze. Vůně a chuť má původ ve vídeňském sladu. Sladová vůně musí být evidentní. Požaduje se minimálně střední plnost, hořkost v doznění muže být na rozdíl od vídeňského ležáku intenzivnější.

Typická vlastnost: Oproti vídeňskému ležáku je hořkost vyšší, ale musí být v rovnováze se sladovým charakterem nápoje. Vyžaduje se velmi dobrá pitelnost, alkohol není evidentní.

9 tmavý silný ležák

 • barva více než 80 EBC
 • alkohol více než 5,2 %
 • hořkost 20 až 30 IBU

Spodně kvašené pivo

Podle vyhlášky Ministerstva zemědělství ČR, která má podobu zákonné úpravy platné do 30. listopadu 2018, což je doba před vyhlášením pravidel naší soutěže pro rok 2919, se jedná o speciální pivo. Aktuálně je označované jako silné a extrakt původní mladiny má nejnižší hodnotu 13 %.

Typický tmavý silný černý ležák vychází z tradice vaření piva v Pivovaru a restauraci U Fleků. Sytě tmavá barva, vysoká stabilní pěna, toleruje se filtrovaná i nefiltrovaná verze.

Výrazná vůně i chuť má původe v několika druzích sladů, kde podstatnou roli hraje mnichovský. V široké paletě vůní a chutí najdeme čokoládu, kávu, lesní ovoce. Sladkost je evidentní, ale dobře vyvážená s jemným hořkým dozněním.

Typická vlastnost: Sladkost nesmí převažovat, plnost musí být minimální střední. Celková vyváženost jednotlivých vlastností i harmonie celkového vyznění dává pivu velmi dobrou pitelnost.

10 pšeničné pivo

 • barva 6 až 30 EBC
 • alkohol 4 až 5 %
 • hořkost 10 až 30 IBU

Svrchně kvašené pivo

 

Bílé, respektive pšeničné pivo se dnes považuje za bavorský národní nápoj, i když se v Čechách vařilo již od středověku zcela volně, zatímco v Bavorsku bylo po určitou dobu omezeno jen na panovnic­ký dvůr. V Čechách má proto status lehkého piva pro letní osvěžení s nižším obsahem alkoholu. Spíše sortiment doplňuje, jen výjimečně tvoří jeho podstatný základ.

Sypání obsahuje zpravidla 50 % pšeničného sladu. Chmel se používá ve vyšším objemu, než v zahraničí. Jde o svrchně kvašené pivo s nižší střední plností, nefiltro­vané, s výraznými ovocnými a fenolovými vůněmi, které mají původ v kvasnicích. Chmel je ve vůni i chuti přítomný minimálně. Hoř­kost je nízká. Diacetyl není přípustný.

Typická vlastnost: Důležitou vlastností je čerstvost, výrazná vůně a vysoký říz. Sladká chuť je zcela zřetelná, ale neměla by být natolik dominantní, aby omezovala dobrou pitelnost piva. Hořkost je o něco málo vyšší, než u pšeničných piv vyráběných v Německu.

11 pale ale

(American Pale Ale)

 • barva 12 až 26 EBC
 • alkohol 4,0 až 5,4 %
 • hořkost 30 až 50 IBU

Svrchně kvašené pivo

České pivovary až na výjimky převzaly styl amerických pale ale. Barva je žlutá, zlatá až jantarová. Pěna zásadně vysoká. Toleruje se filtrovaná a nefiltrovaná verze. Ve vůni musí být minimálně střední až vysoká chmelová vůně z nových odrůd především amerických, ale také novozélandských, nebo dalších chmelů. Jejich absence se považuje za výrazné porušení stylu. Plnost se pohybuje od nízké přes nižší střední až po střední. Střední hořkostí v doznění má opět chmelový charakter.

Typická vlastnost: Výrazné aroma a střední hořkost v doznění naznačuje a podporuje velmi dobrou pitelnost piva.

12 India Pale Ale

 • barva 14 až 30 EBC
 • alkohol 6,3 až 7,6 %
 • hořkost 50 až 70 IBU

Svrchně kvašené pivo

Tmavě zlatá až měděná barva korespon­duje se středně plným tělem, které nabízí pouze náznak sladkosti, ale řadu ovocných příchutí. Výrazná hořkost vrcholí dlouhým dozněním. In­tenzivní vůně opět vzniká díky novým odrůdám amerických chmelů při dochmelování za studena. Intenzita vůně i hořkosti se pohybuje od střední až po velmi vysokou.

Typická vlastnost: Pivo musí mít osobitý chuťový charakter počínaje výraznou chmelovou vůní až po masivní doznění s vysokou hořkostí. Pitelnost je střední, podřizuje se výraznému chuťovému zážitku.

13 Americká imperiální IPA

(American Imperial IPA/Double IPA)

 • barva 16 až 34 EBC
 • alkohol 7,6 až 11 %
 • hořkost 70 až 100 IBU

Svrchně kvašené pivo

Na rozdíl od předchozích dvou přesně definovaných stylů pale ale a IPA se u double IPA otvírají sládkům velké možnosti pro experimenty, a to především s chmelem. Vyžaduje se vyšší střední plnost, vysoká až extrémní hořkost i výrazný obsahem alkoholu. Nejde o příliš řízné pivo a nelze od něj očekávat vyšší pěnivost. Ve vůni i chuti lze očekávat velmi širokou a mnohdy i překvapivou škálu vůní i chutí: Alkohol je přítomný, ale nesmí být dominantní.

Typická vlastnost: Chuťově velmi výrazný nápoj s opravdu masivní hořkostí a dlouhým dozněním.

14 porter /stout

 • barva více než 50 EBC
 • alkohol 2,9 až 6,5 %
 • hořkost 20 až 40 IBU

Svrchně kvašené pivo¨

Jeden ze stylů svrchně kvašených piv, který vznikl v Londýně, se na rozdíl od brown ale již spojuje s průmyslovou výrobou piva. Později se z něj jako lepší a silnější porter vyvinul stout.

Toto tmavé pivo (pro jemně světlejší, než černý, se používá označení brown porter/hnědý porter) s niž­ší střední plností v sobě spojuje chuť kávy, čokolády a ovocné tóny. Hořkost není vysoká, ale měla by být zřetelná, stejně jako přítomnost chmele ve vůni, kde očekáváme hlavně sladové a ovocné tóny. Celkově jde o vyvážené, nepříliš sladké pivo bez výraznějšího chmelení. Základ jeho chutí pochází ze sladu a kvasnic. Porter neobsahuje ve větší míře tóny praženého sladu, což představuje dominantní znak stoutů. Stout má nižší střední až střední plnost. Vůně i chuť má původ především ve speciálních sladech, hořká čokoláda, topinky až pražená příchuť. Doznění je středně intenzivní, zřetelně hořké.

Typická vlastnost: Střední až vysoká intenzita chutí ze sladu kombinuje chuťový zážitek s velmi dobrou pitelností tohoto svrchně kvašeného piva.

15 americký imperiální stout

(American Imperial Stout)

 • barva více než 80 EBC
 • alkohol 7,5 až 12 %
 • hořkost 40 až 80 IBU

Svrchně kvašené pivo

Typická pro tento silný stout je velmi intenzivní až extrémní vůně původem ze sladu s přítomností alkoholu. Výrazně plné tělo s chutí hořké čokolády, kávy, topinek a pražených sladů opět potvrzuje přítomnost alkoholu. Tělo musí být plné a bohaté z hlediska řady různých, avšak dobře sladěných příchutí. Vysoká hořkost musí být vyvážená sladovým charakterem piva.

Typická vlastnost: V chuti a vůni komplexní, harmonizovaný a ušlechtilý nápoj. Vysoká intenzita vůně, vyšší střední až vysoká plnost a masivní doznění.

16 ochucená piva

 • barva bez omezení
 • alkohol bez omezení
 • hořkost bez omezení

Svrchně, spodně i spontánně kvašené pivo

Každý výrobce musí uvést, čím pivo ochutil. Ochucení musí být evidentní a dobře sladěné s typem piva. Harmonické spojení ochucení a piva určuje vlastnosti vůně, chuti i celkový dojem.

Typická vlastnost: Pivo má působit čerstvým dojmem, ochucení představuje zážitek, pokud odrazuje od napití jde o porušení požadavku na styl piva.

17 Nealkoholická piva

barva bez omezení

 • alkohol nižší než 0,5 včetně
 • hořkost bez omezení

Svrchně i spodně kvašené pivo

Sladový nápoj s nižší až střední intenzitou sladové nebo chmelové vůně. Použití chmelení za studena včetně nových odrůd se toleruje. Barva je bez omezení, vysoká pěna. Toleruje se filtrované i nefiltrované pivo. V chuti není žádoucí mladinová, obilná příchuť. Netoleruje se DMS. Plnost nižší střední až střední. Minimálně střední říz. Pivo může být ochucené.

Typická vlastnost: Osvěžující nápoj, který povzbudí k dalšímu napití. Minimální tolerance vůči cizím vůním a chutím.